Branża komunalna
Ciągnik do utrzymania zieleni to nierzadko kluczowa finansowa decyzja władz. Branża komunalna nie może dziś funkcjonować bez niezawodnego, a jednocześnie ekonomicznego sprzętu. Ale oszczędzać trzeba na każdym kroku. Na jaki sprzęt postawić?
Ciągnik do utrzymania zieleni
Planując zakup nowego ciągnika, należy przede wszystkim określić, jakie stawia się przed nim wyzwania. Czy będzie to ciągnik do pielęgnacji terenów miejskiej zieleni, czy może będzie pracować przy wykaszaniu rowów, a zimą wspomoże odśnieżanie dróg? A może będzie przydatny również do wyrównywania gminnych dróg lub do transportu odpadów. Niestety, o tych czynnikach, które powinny mieć wpływ na zakup, często się zapomina. Natomiast głównym kryterium wyboru ciągników wciąż jest ich cena.
Maszyny komunalne
Wyobraźmy sobie, jak wyglądałoby nasze miasto lub wieś bez działań podejmowanych przez sprzęt komunalny. Brudne ulice, niekoszone trawniki, niedrożne drogi - to wszystko mogłoby stać się rzeczywistością bez właściwego sprzętu komunalnego. Dlatego maszyny komunalne są tak ważne - one utrzymują nasze otoczenie w porządku, a tym samym wpływają na nasze samopoczucie i jakość życia.
Maszyny do pielęgnacji zieleni - Za piękno miejskich parków, skwerów i przydomowych ogrodów często odpowiadają maszyny do pielęgnacji zieleni. Przycinarki do drzew, miejskie podkaszarki do drzew, wykaszarki - to wszystko sprzęt, który dba o naszą zieleń.
Maszyny do prac drogowych
Drogi to żyły naszego kraju, a maszyny do prac drogowych to ich nieustannie czuwające strażniki. Te urządzenia służą do utrzymania, naprawy i budowy dróg, zapewniając nam bezpieczne i komfortowe podróżowanie.
MASZYNY KOMUNALNE - WIĘCEJ NIŻ TYLKO CZYSTOŚĆ
Kiedy myślimy o maszynach komunalnych, często pierwsze, co przychodzi na myśl, to zamiatarki czy ciągnik z posypywarką lub pługiem śnieżnym. Jednakże paleta maszyn komunalnych jest znacznie szersza.
Obejmuje ona:
• Zamiatarki uliczne: Usuwające kurz, śmieci i inne zanieczyszczenia z ulic.
• Myjki uliczne: Skuteczne w usuwaniu trudnych plam czy zaschniętych zabrudzeń.
• Pojazdy do zbierania odpadów: Niezbędne do regularnego usuwania odpadów z przestrzeni publicznych.
• Maszyny do pielęgnacji zieleni: Takie jak kosiarki, które dbają o estetykę miejskich parków i skwerów.
• Ciągniki rolnicze z posypywarką, mimo że pierwotnie przeznaczone są do prac na polu, posiadają cechy i funkcje, które czynią je przydatnymi również w zimowych warunkach.
KILKA POWODÓW, DLA KTÓRYCH CIĄGNIKI ROLNICZE SPRAWDZAJĄ SIĘ W PRACACH ZIMOWYCH
1. Wszechstronność: Jednym z głównych atutów ciągników rolniczych jest ich uniwersalność. Dzięki systemowi trzypunktowego zawieszenia oraz WOM (wał odbioru mocy), można do ciągnika podłączyć wiele rodzajów osprzętu, takiego jak pług śnieżny, frez śnieżny czy rozsiewacz soli.
2. Moc i napęd: Wiele ciągników rolniczych ma napęd na wszystkie koła (4x4), co sprawia, że doskonale radzą sobie na śliskich nawierzchniach oraz w głębszym śniegu. Mocne silniki pozwalają na pracę z ciężkim osprzętem i w trudnych warunkach.
3. Zwrotność: Ciągniki rolnicze często są bardziej zwrotne niż niektóre większe maszyny komunalne, co pozwala na skuteczne odśnieżanie w wąskich i trudno dostępnych miejscach.
4. Solidna konstrukcja: Ciągniki są zbudowane z myślą o pracy w wymagających warunkach, więc są wytrzymałe i odporne na trudne warunki pogodowe.
5. Ekonomiczna perspektywa: Dla wielu gospodarstw rolnych, które już posiadają ciągnik, jest to ekonomicznie korzystne rozwiązanie, gdyż mogą wykorzystać go do różnych zadań przez cały rok, minimalizując potrzebę inwestowania w dodatkowy specjalistyczny sprzęt.
6. Dostępność części i serwisowania: Ciągniki rolnicze są powszechnie używane, więc istnieje szeroka sieć serwisów i dostępność części zamiennych, co ułatwia ich utrzymanie w dobrym stanie technicznym.
7. Zasięg pracy: Dzięki dużym zbiornikom paliwa ciągniki rolnicze mogą pracować przez długie godziny bez konieczności tankowania.
PŁUGI ŚNIEŻNE
RODZAJE PŁUGÓW ŚNIEŻNYCH
Pługi różnią się między sobą konstrukcją i przeznaczeniem.
Najpopularniejsze to:
• Pługi prostokątne: mają proste ostrze i służą głównie do czyszczenia dużych, otwartych powierzchni.
• Pługi skrzydłowe (V-kształtne): charakteryzują się ostrzami ustawionymi pod kątem, co pozwala skuteczniej usuwać śnieg z jezdni.
• Pługi poliuretanowe: mają elastyczne ostrze, dzięki czemu doskonale nadają się do czyszczenia chodników czy ścieżek rowerowych, gdzie ryzyko uszkodzenia jest większe.
POSYPYWARKI SOLI I PIASKU
Co to są solarki i piaskarki?
• Solarki to urządzenia specjalistyczne, które mają na celu rozprowadzanie soli drogowej na jezdniach. Sól, dzięki swoim właściwościom, obniża temperaturę zamarzania wody, co zapobiega tworzeniu się lodu na drodze.
• Piaskarki to urządzenia używane do rozrzucania piasku na nawierzchniach. Piasek działa przez zwiększenie tarcia między nawierzchnią a oponami pojazdów, co poprawia przyczepność.
Jak działają? Oba typy posypywarek są wyposażone w specjalne zbiorniki, z których materiały są równomiernie rozprowadzane na nawierzchnię. Mechanizm rozrzutu może być mechaniczny lub hydrauliczny, a jego precyzja jest kluczem do skutecznego działania.
ZAMIATARKA ZAWIESZANA TYLNO-CZOŁOWA
Zamiatarki do ciągników to narzędzia montowane do ciągników rolniczych lub komunalnych w celu skutecznego i szybkiego zamiatania powierzchni. Można je używać do usuwania śniegu, liści, błota, odpadków i innych szkodliwych ciał obcych z dróg, placów, parkingów czy alejek.
Ładowarki przegubowe
Ładowarki przegubowe zapewniają doskonałą zwrotność i wgląd na obszar roboczy. Z tego powodu zdobyły swoją dużą popularność w działalności rolniczej, gdzie są codziennym wsparciem dla prac we wnętrzach budynków inwentarskich oraz w ogólnych w gospodarstwie. Mnogość dodatkowego osprzętu sprawiła, że ładowarki to dziś maszyny uniwersalne.
Ładowarki teleskopowe
Ładowarki teleskopowe, dzięki swojej wszechstronności zastosowania stały się bardzo popularnymi maszynami zarówno w budownictwie, przemyśle jak i rolnictwie. Możliwość montażu różnego osprzętu roboczego sprawia, że ładowarki teleskopowe mogą służyć, do rozładunku materiałów przy użyciu wideł paletowych, przemieszczania materiałów za pomocą szufli czy pracy na wysokości dzięki teleskopowemu wysięgnikowi wyposażonemu w platformę roboczą dla ludzi. Do podnośników teleskopowych można zamontować szereg innych osprzętów przeznaczonych do prac w rolnictwie, budownictwie, ogrodnictwie lub prac komunalnych co czyni ładowarki jednymi z najpopularniejszych maszyn na rynku.Faresin - ładowarka teleskopowa elektryczna
Ładowarki teleskopowe
Niewielkie wymiary maszyny dają duże możliwości pracy w ograniczonym przestrzennie miejscu. Prosta ładowarka z napędem hydraulicznym, ale z wieloma opcjami, które dadzą spore możliwości niewielkiej maszynie. Ekonomiczny silnik i wydajny układ hydrauliczny w połączeniu z przestronną kabiną sprawiają, że codzienna praca jest czystą przyjemnością.