co wybrać?
Wielu rolników zastanawia się, czy lepsze będą agregaty aktywne, czy bierne. Nie ma prostych odpowiedzi na to pytanie. Agregaty aktywne są często wybierane do pracy na cięższych glebach, ale dzięki bogatej ofercie modeli i możliwościom konfiguracji, mogą być równie skuteczne na lżejszych glebach, dostarczając znakomitych efektów uprawy. Ich główną zaletą jest zdolność do efektywnego radzenia sobie z dużą ilością resztek roślinnych oraz rozbijania twardych brył ziemi, co jest szczególnie ważne na cięższych typach gleb. W takich warunkach przygotowanie gleby do siewu często wymaga wielokrotnego przejeżdżania tradycyjnymi, biernymi narzędziami.
agregat aktywny
Wykonanie zabiegu agregatem czynnym często wymaga tylko jednego przejazdu, co jest znaczącym udogodnieniem. Warto zaznaczyć, że wielu producentów bron wirnikowych wyposaża swoje maszyny w przekładnie, które umożliwiają regulację prędkości obrotowych wirników. Zwykle dostępne są od dwóch do czterech zakresów przełożeń. W połączeniu z różnymi prędkościami wału odbioru mocy (WOM) ciągnika, umożliwiają one dopasowanie odpowiedniej prędkości wirników w zależności od rodzaju gleby oraz prędkości pracy. Taka funkcjonalność pozwala na bardziej elastyczne i efektywne dostosowanie maszyny do konkretnych warunków uprawowych.
Wyposażenie
Rolnicy pracujący na lżejszych glebach powinni rozważyć wybór bron wirnikowych z krótszymi zębami (27 cm) oraz konfigurację z wałami rurowymi lub oponowymi. Przydatne może być także wyposażenie bron w belki wyrównujące, zwane włókami, które można montować zarówno przed jak i za wirnikami. Możliwość regulacji wysokości tych belek pozwala na precyzyjne kontrolowanie stopnia mieszania i kruszenia gleby przez wirniki, co umożliwia dostosowanie maszyny do różnorodnych warunków uprawowych. Niezależnie od typu gleby, na której pracują – lekkie, średnie czy ciężkie – warto zwrócić uwagę na możliwości konfiguracji bron. Szczególnie cenne jest zastosowanie systemów szybkiej wymiany zębów, które ułatwiają dostosowanie narzędzia do konkretnych warunków glebowych, oferując różnorodne opcje, takie jak zęby krótkie, długie czy profilowane, idealne do siewu w mulcz.
Praca maszynami Arbos to czysta przyjemność
zanim wybierzesz maszynę przemyśl te czynniki
Aby wybrać racjonalnie agregat do swojego gospodarstwa należy wziąć pod uwagę poniższe czynniki:
- system uprawy w danym gospodarstwie,
- wielkość powierzchni uprawnej,
- rodzaj gleby i rodzaj roślin uprawnych,
- siła uciągu ciągnika,
- energochłonność agregatu (zużycie paliwa na ha),
- wydajność pracy,
- koszt zakupu agregatu.