Jakie oszczędności daje nawigacja?
Wielkość oszczędności, o których mówimy, w dużej mierze zależy od kształtu i topografii działki. Na polach o standardowym, prostokątnym kształcie oszczędności są zazwyczaj nieco mniejsze. Natomiast, gdy pole ma nieregularny kształt, jak na przykład klin, kontrola poszczególnych sekcji przynosi większe korzyści. W przypadku pól o bardzo nieregularnych kształtach, oszczędności na cieczy roboczej, czasie i paliwie mogą być naprawdę znaczące.
Gdzie powstają nakładki?
Warto podkreślić, że największa liczba nakładek występuje zazwyczaj na uwrociach. Należy być świadomym, że nadmierne nakładanie się oprysków może szkodzić roślinom oraz samej glebie. Takie sytuacje zdarzają się na uwrociach nawet w przypadku pól o prostokątnym lub kwadratowym kształcie.
Oszczędności
Oszczędności są większe, gdy kontroluje się mniejsze sekcje, czyli kiedy wyłącza się mniejszy obszar. System, który zarządza poszczególnymi sekcjami, jest znacznie mniej dokładny w porównaniu z systemem, który kontroluje każdą pojedynczą dyszę.
Rentowność
Rentowność tego typu urządzeń znacząco zależy również od wielkości areału, na którym są wykorzystywane – im większy obszar, tym szybciej urządzenie się zwraca.
Precyzja wysiewu nawozu i oprysku nie tylko zapobiega nakładaniu się środków i nawozów, ale również pozwala na dostosowanie dawek na podstawie zawartości składników odżywczych w glebie. Proces ten zaczyna się od przygotowania map zmiennej aplikacji nawozów, co obejmuje wyznaczenie siatki miejsc do pobrania prób glebowych na polach.
Zwrot kosztów
Należy zdać sobie sprawę, że nie tylko precyzja zabiegu i oszczędność cieczy roboczej przynoszą korzyści budżetowe rolnikowi. Dokładność aplikacji ma również wpływ na mniejsze zużycie paliwa, oszczędności czasowe, lepsze zdrowie roślin i gleby, co przekłada się na wyższe plony. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do szybszej amortyzacji systemów precyzyjnego rolnictwa, niż mogłoby się wydawać. Wielu większych producentów rolnych już opiera swoje działania na tych technologiach, traktując je jako podstawę swojej pracy.Zobacz film