wały Łąkowe
o średnicy 1200 mm
UWAGA - TEN MODEL NIE JEST JUŻ PRODUKOWANY!
MWL niezbędne są do kompleksowej pielęgnacji łąk i pastwisk. Jest to integralny zestaw z bronami łąkowymi zapewniający wyższy plon. Średnica wału to 1200 mm a szerokość to 275 cm. Dociskając ruń za pomocą wałów MANDAM, usuwamy z gleby powietrze oraz usprawniamy podsiąk kapilarny wody. Poprawia to regenerację systemów korzeniowych traw oraz powoduje wzrost intensywności krzewienia. Gleba organiczna wiąże sporo wody i ciągle zamarzając i rozmarzając, pęcznieje, co powoduje wysadzenie darni. W wałach MWL możemy zwiększyć docisk przez zwiększenie ich masy i możemy to uzyskać napełniając wał wodą. Opcjonalnie wały te mogą być wyposażone w koła jezdne, które ułatwiają przemieszczenie się maszyną na dłuższe odległości w sposób komfortowy. Dodatkowym wyposażeniem może być oświetlenie LED drogowe zwiększające bezpieczeństwo na drodze. Wał MWL może ciągnąć ciągnik rolniczy ARBOS 3055 o mocy 50 KM.
wyposażenie standardowe
Wałów łąkowych
Wyposażenie standardowe:
- Skrobak wału na łańcuszkach
- Stopa podporowa do ustawiania maszyny
- Mocna rama konstrukcyjna
- Mocowanie na zaczep górny
- Korek do napełniania wodą maszyny
- Podwozie jezdne dwukołowe tylne (opcja)
- Oświetlenie LED drogowe (opcja)

wałowanie łąk
Do czego służy wał łąkowy
Ważnym zabiegiem jest wałowanie, przeprowadza się je na gruntach próchnicznych i organicznych. Zabieg ten wykonujemy w celu usunięcia powietrza z gleby, dociśnięcia darni do podłoża, a co za tym idzie regeneracji systemu korzeniowego. Wałowanie pomaga również zniszczyć skorupę powstałą z pleśni śniegowej. Ma to olbrzymi wpływ na zwiększenie podsiąkania wody, co jest bardzo istotne dla szybkiego startu wegetacji. Wałowanie przeprowadzamy przy użyciu wału gładkiego, który może być wypełniony wodą. Przed rozpoczęciem zabiegu sprawdzamy stan wilgotności gleby, błędem jest wykonanie zabiegu na mokrej powierzchni. Powoduje to sztuczne zabagnienie (obniża przewiewność gleby) oraz rozwój gatunków lubiących podmokłe tereny i chwastów. Optymalnym terminem wałowania jest okres, gdy łąki i pastwiska przeschną po zimie, lecz nie są jeszcze zbyt suche.
Pracujący wał powinien być wilgotny, nie może niszczyć darni. Wał ociekający wodą oznacza, że zabagniamy stanowisko. Suchutki wał oznacza, że termin wykonania wałowania już minął.
PARAMETRY TECHNICZNE
Wałów łąkowych MANDAM
film o maszynach mandam
Prezentacja brony talerzowej