Czy ty złożyłeś wniosek o dopłaty bezpośrednie?
informacje od ARiMR
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podała, że do 19 kwietnia, za pomocą aplikacji eWniosekPlus, złożono ponad 203 tysiące wniosków. Oznacza to, że ponad milion rolników i producentów rolnych nie złożyło jeszcze wniosków o dopłaty bezpośrednie i eko schematy na rok 2024.
Zmiany wymogów dotyczących młodego rolnika
płatność dla młodych rolników 2024
Od 2024 roku zmieniono wymóg dotyczący trzyletniego stażu pracy dla Młodego Rolnika. Nie będzie on musiał posiadać ani dołączać do wniosku dokumentu potwierdzającego pełne ubezpieczenie społeczne jako rolnik lub domownik. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) będzie samodzielnie weryfikować te informacje, korzystając z dostępnej bazy danych.
Płatność do konopi włóknistych
W 2024 roku rolnicy, którzy deklarują uprawę konopi włóknistych, nie będą musieli dołączać do wniosku zaświadczenia o wpisie do rejestru producentów konopi włóknistych oraz podmiotów zajmujących się skupem tych roślin. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) samodzielnie przekaże niezbędne informacje do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).
Norma GAEC 7, czyli dywersyfikacja upraw
W tegorocznym naborze wniosków o dopłaty przy ocenie, czy ta sama uprawa w plonie głównym była prowadzona nie dłużej niż przez 3 lata, brane są pod uwagę jedynie uprawy rozpoczęte nie wcześniej niż w 2023 roku. Ponadto, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) ogłosiło, że w przypadku normy GAEC 7 nie będzie już wymagane składanie oświadczeń dotyczących prowadzenia rejestrów zabiegów agrotechnicznych czy posiadania innych dokumentów, które zawierają takie informacje jak numer działki ewidencyjnej, oznaczenie działki rolnej, czy szczegóły wykonanych zabiegów.
Norma GAEC 8, czyli ugorowanie
W 2024 roku normę GAEC 8 będzie można spełnić, przeznaczając co najmniej 4% powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie na obszary lub obiekty nieprodukcyjne, międzyplony ozime, wsiewki w uprawę w plonie głównym, drobnonasienne lub grubonasienne rośliny bobowate.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) ogłosiło również, że odchodzi od wymogu składania oświadczeń dotyczących prowadzenia rejestrów zabiegów agrotechnicznych lub posiadania innych dokumentów, które zawierają dane takie jak numer działki ewidencyjnej, oznaczenie działki rolnej, czy informacje o wykonanych zabiegach w kontekście normy GAEC 8.
Dodatkowo, w bieżącym naborze zostanie wprowadzony nowy eko schemat o nazwie „Grunty wyłączone z produkcji". Szacowana stawka płatności wynosi około 563 zł za hektar, co odpowiada około 126,52 EUR/ha. Przewiduje się, że rocznie wsparciem z tego eko schematu objętych będzie około 217 tysięcy hektarów gruntów ornych.
Międzyplony ozime i wsiewki śródpolne 2024
Od 2024 roku rolnicy nie będą już zobowiązani do składania „Oświadczenia o dacie zbioru uprawy w plonie głównym” jako potwierdzenie praktyki utrzymania wsiewki śródpolnej, ani „Oświadczenia o terminie wysiewu międzyplonu ścierniskowego” w celu potwierdzenia praktyki wysiewu i utrzymania międzyplonu ścierniskowego.
Co więcej, przepisy zostały doprecyzowane w zakresie międzyplonów ozimych lub wsiewek śródpolnych. Określono, że w ramach praktyki stosowania międzyplonów, mieszanka roślin tworząca międzyplon ozimy może być realizowana zarówno w formie ozimej, jak i jarej.
użytkowanie trwałych użytków zielonych z obsadą zwierząt 2024
Jeśli rolnik nie złoży oświadczenia o uwzględnieniu zwierząt, które nie zostały zgłoszone w bazie IRZ, do 7 października, kierownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) wezwie rolnika do uzupełnienia tego oświadczenia. Rolnik będzie miał na to 14 dni od dnia otrzymania wezwania. Niezłożenie wymaganego oświadczenia w wyznaczonym terminie spowoduje, że rolnik nie otrzyma punktów przewidzianych za tę praktykę.
Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia, wariant z wapnowaniem 2024
Rolnik nie jest zobowiązany do składania do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) oświadczenia o nieotrzymaniu decyzji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotyczącej przyznania dofinansowania na zakup nawozu wapniowego. ARiMR samodzielnie zweryfikuje, czy rolnik spełnia ten warunek.
Jakie maszyny wybrać
Zobacz maszyny, na które możesz uzyskać dotacje. Kliknij tutaj.