Zabytkowy wiatrak- źródło: skansen.lublin.pl
Konie pociągowe
Do tej pory w muzeum grunty orne obsługiwały konie, ale nie mechaniczne, lecz prawdziwe.
Uprawa ziemi końmi jest praktyką, która łączy w sobie tradycję i szacunek do natury. Mimo rozwoju nowoczesnych technologii rolniczych wiele gospodarstw nadal korzysta z koni do prac polowych, ceniąc ich siłę, wytrzymałość i zdolność do pracy w trudnych warunkach.
Koń pociągowy- źródło: skansen.lublin.pl
Przełomowy moment
Wprowadzenie koni mechanicznych, czyli maszyn rolniczych takich jak traktory i kombajny, wyznaczyło przełomowy moment w historii rolnictwa. Zmiana z prawdziwych koni na konie mechaniczne była krokiem w stronę modernizacji i efektywności w uprawie ziemi.
Ta transformacja pozwoliła na znaczne zwiększenie wydajności pracy, umożliwiając szybsze i bardziej precyzyjne wykonanie wielu czynności rolnych, od orki po zbiory.
Historia
W 1960 roku w Muzeum Okręgowym w Lublinie został utworzony Oddział Budownictwa Ludowego. 1 stycznia 1970 oddział został przekształcony w autonomiczne Muzeum Wsi Lubelskiej. Pierwotnie skansen miał być usytuowany w dzielnicy Kalinowszczyzna na obszarze o powierzchni 12 ha.
Jednak ze względu na różne trudności z przejęciem terenu do zagospodarowania w 1975 r. muzeum otrzymało nowe tereny o powierzchni ok. 27 ha w dzielnicy Sławin przy trasie Lublin - Warszawa.
Nowy nabytek
Ze względu na duży areał łąk potrzebny do wykarmienia zwierząt mieszkających w muzeum zapadła decyzja na zakup nowoczesnego ciągnika rolniczego Arbos 2040 o mocy 40KM z 7 letnią gwarancją oraz ładowaczem za pół ceny.
Arbos
ARBOS to znana ze swej niezawodności marka. Arbos to ciągniki rolnicze, sadownicze i traktory specjalistyczne.
Ciągniki Arbos 2000 - to świetne rozwiązanie dla małych gospodarstw rolnych oraz przedsiębiorstw komunalnych. Dostępny jest w wersji kabinowej oraz platformowej.
Arbos 2040
Ciągnik został wyposażony w 3-cylindrową jednostkę napędową typu Diesel z bezpośrednim wtryskiem, chłodzony cieczą. Jego pojemność to 1794 cm3, a moc to 40 KM.
Dobra zwrotność ciągnika jest cechą hydrostatycznego układu kierowniczego ze wspomaganiem. Wydajność pomp hydraulicznych wynosi 21+38 l/min.
Zamykana na kluczyk 4-słupkowa kabina zapewnia bardzo dobrą widoczność oraz przestrzeń podczas użytkowania.Zobacz film