Wysokie koszenie
Koszenie na zbyt wysokim poziomie prowadzi do niepotrzebnych strat zielonej masy. Jednak koszenie zbyt nisko jest jeszcze gorsze – odsłania glebę, co naraża łąkę na wyschnięcie i zwiększa ryzyko zanieczyszczenia zielonki bakteriami glebowymi. Koszenie powyżej 6 cm powoduje straty zielonej masy, szczególnie w gęstych porostach. Każdy dodatkowy centymetr ścierni to strata od 80 do 100 kg zielonej masy na hektar. Kosząc na optymalnej wysokości 5 cm, można uzyskać średnio około 200 kg zielonej masy więcej na hektar w porównaniu do koszenia na 7 cm.
Massey Ferguson z kosiarkami SIP
Jak wysoko kosić?
Można więc przyjąć, że przy trzech pokosach rocznie z 10-hektarowej łąki koszenie na wysokości 7 cm spowoduje stratę aż 6 ton zielonej masy! Koszenie na wysokości 5 cm jest więc najbardziej zalecane zarówno z biologicznego punktu widzenia, ponieważ zapewnia stabilność plonów, jak i z praktycznych oraz ekonomicznych powodów.
Ciągnik Fendt 842 z kosiarkami SIP
Termin koszenia
Aby wyprodukować paszę wysokiej jakości, należy przestrzegać wielu szczegółowych zaleceń, w tym odpowiedniego terminu koszenia runi. Trawy przeznaczone na siano i sianokiszonkę muszą być koszone we wcześniejszych fazach rozwoju – na początku okresu kwitnienia i wyrzucania wiech dominujących gatunków traw. W przypadku roślin motylkowatych, koszenie powinno odbywać się, gdy lucerna i koniczyna zaczynają tworzyć pąki. Decyzję o koszeniu runi łąkowej przeznaczonej na siano należy podejmować na podstawie fazy rozwoju dominujących traw oraz warunków pogodowych. W naszych warunkach klimatycznych koszenie zazwyczaj rozpoczyna się pod koniec maja, a okres kwitnienia przypada na początek czerwca.
Bardzo wydajny zestaw do koszenia użytków zielonych
Kiedy kosić?
Najlepszy termin na koszenie runi łąkowej to początek kłoszenia się dominujących gatunków traw. Termin pierwszego koszenia wpływa na ilość i jakość siana oraz na przyszłe plony. Kosząc pod koniec maja, po 40-45 dniach ruń łąkowa uzyskuje odpowiednią wartość pastewną i jest gotowa do kolejnego koszenia. Opóźnienie terminu koszenia może negatywnie wpłynąć na jakość pokosu, zmniejszając zawartość białka. Zbierana ruń nie powinna mieć więcej niż 30-40 cm, a na łące nie powinno być więcej niż 50% kołyszących się traw. W miarę starzenia się roślin ich strawność i wartość pokarmowa maleją. Dlatego dla kiszonki najlepszy jest zbiór w okresie strzelania w źdźbło. Jednak późniejszy zbiór zielonki na kiszonkę może zwiększyć plon suchej masy.