Tarcze Wysiewające i Aparat Rozdzielający
Unikalna technologia STANHAY wykorzystuje cienkie tarcze wysiewające, które elastycznie się uginają, utrzymując idealne uszczelnienie i zapewniając optymalną dynamikę przepływu nasion. Cienka tarcza zmniejsza ryzyko zablokowania i może pracować po obu stronach. Wybór odpowiedniej tarczy zależy od rodzaju i rozmiaru nasion, liczby otworów i liczby linii wysiewu w rzędzie. Wpływa on także na dobór dedykowanej redlicy. Dla drobnych nasion marchwi stosowano tarcze o średnicy otworów 0,6 mm. Dostępne są także specjalistyczne tarcze, np. z wewnętrzną linią otworów, z grupami otworów (do siewu 2-3 nasion na stanowisko), z otworami rozmieszczonymi naprzemiennie lub tarcze dla zmiennej obsady. Aparat rozdzielający nasiona, wykonany ze stopu aluminium, jest owocem ponad 30-letniego doświadczenia, zapewniając wysoką precyzję, trwałość i odporność na korozję. Duże okienko umożliwia wgląd w trakcie pracy.
Siewniki punktowe do warzyw Stanhay Serii X, w tym modele z sekcjami wysiewającymi X30 (do 1-4 linii siewu na rząd) i X10 (1 linia siewu na rząd), wymagają precyzyjnego ustawienia w zależności od rodzaju wysiewanych nasion
Wyposażenie Opcjonalne: Kamery DISC EYE i Napęd Elektryczny
Opcjonalnie, siewniki STANHAY mogą być wyposażone w kamery DISC EYE monitorujące tarczę wysiewającą. Obraz z kamer jest przesyłany w czasie rzeczywistym na monitor (7'' lub 10'') w kabinie ciągnika, pozwalając operatorowi kontrolować obecność nasion na tarczy. Każdy monitor może współpracować z 4 kamerami.
Mało producentów oferuje napęd elektryczny w standardzie ISOBUS dla siewników punktowych do warzyw. STANHAY może wyposażyć siewniki serii X w napęd elektryczny aparatu rozdzielającego, który jest zintegrowany z sekcją. Napęd ten jest zgodny z ISOBUS. Umożliwia on indywidualne sterowanie każdym rzędem, kontrolę sekcji (Section Control) i zmienne dawkowanie (Variable Rate). Obsługa odbywa się za pomocą terminala uniwersalnego ISOBUS i dedykowanego oprogramowania.
Test w Praktyce: Siew Marchwi i Pietruszki na Redlinach
Podczas testu siew odbywał się na redlinach. Użyto siewnika 4-rzędowego X30 z rozstawem rzędów 75 cm. Każdy rząd siał dwie linie nasion, rozstawione o 7,5 cm na redlinie. Głębokość siewu dostosowano do obecności wilgoci w glebie. Mimo mieszanych warunków glebowych i obecności bryłek, siewnik pracował precyzyjnie. Koła dociskowe spisywały się dobrze, nie oblepiając się, co umożliwiło odsunięcie skrobaków. Zagarniacze ładnie podsypywały ziemię, przykrywając nasiona. Tylne koło ugniatało całość wysiewu, a zgrzebło palczaste na końcu poluźniało glebę, zapobiegając tworzeniu się skorupy. Ustawienie siewnika nie sprawiało dużej trudności. W jednym miejscu użyto sprzęgła, aby rozłączyć napęd dwóch sekcji. Sekcje można też unieść i zablokować.
Testy na polu pozwalają Klientowi ostatecznie podjąć decyzję o zakupie danego sprzętu
Współpraca z Ciągnikiem Arbos
Siewnik współpracował z ciągnikiem Arbos 3075 o mocy 75 KM z 4-cylindrowym silnikiem Doosan i mechaniczną skrzynią biegów (12 biegów do przodu i 12 do tyłu). Moc ciągnika była więcej niż wystarczająca. Kluczowy był rozstaw kół ciągnika (180 cm z tyłu i z przodu) oraz szerokość opon (ok. 38 cm z tyłu, 30 cm z przodu), aby mieściły się w redlinach. Siew odbywał się na najwolniejszym zakresie, na trzecim biegu, z prędkością około 3,3 km/h. Zalecany przedział prędkości dla siewu warzyw to 2,5 do 5 km/h. Ciągnik zapewniał stabilne, proste i komfortowe warunki pracy dzięki szczelnej kabinie z klimatyzacją.
W przeprowadzonych testach siewu użyto ciągnika Arbos 3075 - ten zestaw świetnie poradził sobie na polu
Należy dodać, że na ciągniki Arbos i Aupax obowiązuje 7-letnia gwarancja. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ
podsumowanie
Zarówno siewnik STANHAY, jak i ciągnik Arbos wykonały zadanie w 100%. Siewnik STANHAY X30 w konfiguracji 4-rzędowej, wysiewający 2 linie na rząd, potwierdził swoje możliwości w precyzyjnym siewie marchwi i pietruszki na redlinach.
Firma Korbanek oferuje siewniki STANHAY w różnych konfiguracjach, dostosowanych do indywidualnych potrzeb gospodarstwa. Aby dobrać odpowiedni siewnik, konieczne jest podanie szczegółów dotyczących materiału siewnego (typ, kalibracja), danych dotyczących siewu (obsada lub odległości nasion), rodzaju gleby, współpracującego ciągnika, sposobu siewu/rozstawu kół/liczby rzędów oraz liczby linii siewu. Dostępne jest szerokie wyposażenie opcjonalne.
Możliwe jest wypełnienie formularza zapytania o siewnik, zamówienie pokazu maszyny w swoim gospodarstwie, zapytanie o finansowanie (w tym korzystne finansowanie fabryczne) lub pomoc w uzyskaniu dotacji z programu PROW.
Zapraszamy do kontaktu!
Film z siewu marchwi i pietruszki można zobaczyć poniżej: