Klimatyzacja w standardzie
Dawniej rolnicy pracowali przez długie godziny w pełnym słońcu, przypominając raczej pieczenie się na grillu. Na szczęście te dni minęły, a nowoczesne maszyny rolnicze, takie jak kombajny, sieczkarnie czy ciągniki, są teraz wyposażone w klimatyzację jako standard. Aby jednak klimatyzacja działała niezawodnie przez cały sezon, wymaga regularnej konserwacji zarówno ze strony serwisu, jak i samego użytkownika.
Pogoda dopisała, więc można robić siano
Maszyny używane
Nie da się ukryć, że wiele maszyn używanych w Polsce ma już swoje lata, często przekraczając dwie dekady użytkowania. Jeśli nasze urządzenie jest wyposażone w klimatyzację, warto zadbać o jej sprawne działanie. W systemach klimatyzacyjnych w maszynach rolniczych również mogą wystąpić awarie. Najczęstsze problemy to ubytek czynnika chłodniczego spowodowany nieszczelnością układu lub uszkodzenie sprężarki.
Serwis Korbanek serwisuje maszyny bezwzględu na jej markę
Obsługa codzienna
Codzienna konserwacja klimatyzacji w maszynach rolniczych powinna przede wszystkim skupiać się na filtrach kabinowych. Przed każdym wyjazdem w pole warto sprawdzić ich stan i regularnie czyścić z nagromadzonego pyłu, kurzu oraz innych zanieczyszczeń. Kluczowe jest również monitorowanie daty ostatniej wymiany filtrów i planowanie kolejnych na czas.
Brak regularnej inspekcji filtrów podczas intensywnej pracy może prowadzić do ich szybkiego zatkania, co z kolei zmniejsza przepływ powietrza przez parownik i utrudnia schładzanie kabiny. Ponadto zanieczyszczone filtry mogą stać się źródłem drobnoustrojów, takich jak grzyby i bakterie, które obniżają jakość powietrza i mogą wpływać negatywnie na zdrowie operatora. Regularna konserwacja filtrów jest więc niezbędna dla efektywnej pracy klimatyzacji i zapewnienia zdrowego środowiska w kabinie.
Rozrzucanie obornika u rolnika z Hollywood
Jak czyścić układ klimatyzacji?
Czyszczenie klimatyzacji często odbywa się podczas rutynowych przeglądów serwisowych, ale eksperci zalecają, aby powtarzać ten proces również po zakończeniu sezonu, zanim sprzęt trafi na zimowe przechowanie. Wówczas zabrudzenia są jeszcze łatwe do usunięcia, a usunięcie świeżych zanieczyszczeń zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni podczas chłodnych i wilgotnych miesięcy. Dzięki temu klimatyzacja będzie gotowa do pracy na pełnych obrotach, gdy nadejdzie kolejny sezon.