Czy małe gospodarstwo jest w stanie kupić nowy ciągnik?
Gospodarstwo Państwa Julity i Łukasza Kajdanów, którzy skorzystali z dofinansowania na Restrukturyzacje Małych Gospodarstw dzięki, któremu mogli kupić nowy ciągnik ARBOS.
W gospodarstwie hodują trzodę chlewną, bydło oraz uprawiają zboża na areale 2,32ha z dzierżawą. Mają 10 sztuk bydła, trzody mają jedną maciorę sprzedają prosięta. Sprzedają po 4 sztuki rocznie bydła w cyklu zamkniętym..
Pan Łukasz przejął gospodarstwo po swoich rodzicach, którzy również uprawiali zboża i mieli hodowlę bydła tylko w mniejszej ilości oraz trzody chlewnej. Pradziadkowie zajmowali się warzywami. Osobiście zajmuje się gospodarstwem od 2012 roku. Żona, pani Julita również pomaga w jego prowadzeniu.
co skłoniło do zakupu?
Dlaczego?
Do zakupu nowego ciągnika przekonało ich dofinansowanie, to dzięki temu stali się posiadaczami ciągnika ARBOS 2035 obecnie zastąpiony nowym mocniejszym modelem ARBOS 2040. Warunkiem otrzymania dopłat było poszerzenie dochodu gospodarstwa, w tym przypadku mogli pozwolić sobie jedynie na powiększenie hodowli roślin. Choinki i tuje, bo na ich uprawę zdecydowało się małżeństwo, były najprostsze w utrzymaniu i spełniały największe kryteria, które mogły im pozwolić dostać dotacje na zakup maszyny, którą okazał się traktor Arbos. Po otrzymaniu pieniędzy z Unii w wysokości 60tys złotych od razu wiedzieli, że zostaną przeznaczone na ciągnik. Wybór ciągnika padł na targach w Bednarach, który najbardziej spełniał postawione przez rolników kryteria.
Arbos 2035 kosztował wówczas nie dużo więcej niż wynosiła sama dotacja, więc dzięki niewielkiej dopłacie mogli sfinalizować zakup nowego traktora. Arbos nie jest jedynym ciągnikiem w gospodarstwie, Państwo Kajdanowie mają również starszego Ursusa C330, który został odciążony przez nowego 35 konnego Arbosa. Rolnik porównując Arbosa do Ursusa wymienia 3 główne zalety chińskiego ciągnika kupionego na dotacje, takie jak:
- przedni napęd – brak w ciągniku Ursus
- wspomaganie – brak w Ursus C330
- szczelna kabina - brak w 30-stce
Traktor na chwile obecną ma przepracowane 220 motogodzin, pracuje z rozrzutnikiem obornika, siewnikiem Unia Poznaniak, kosiarką rotacyjną Z042 oraz przetrząsarką do siana.
Jak uzyskać dofinansowanie?
Wymogi do dopłat:
- wielkość ekonomiczna gospodarstwa nie może być większa niż 25tys euro,
- rolnik musi udokumentować przychód gospodarstwa w ostatnich 12 miesiącach do dnia złożenia wniosku w wysokości minimum 5tys złotych
- gospodarstwo musi posiadać minimum 1ha użytków rolnych i nie więcej niż 300ha
Pieniądze wypłacane są w dwóch ratach w wysokości 80% i 20%
Wnioski składa się wyłącznie w formie elektronicznej poprzez platformę usług elektronicznych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wniosek o przyznanie pomocy przede wszystkim musi zawierać biznesplan- mówi Mateusz Bukowski dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Kwota dopłat zaczyna się od 100tys dla zwykłych gospodarstw do 120tys dla gospodarstw ekologicznych i gospodarstw które podjęły się rolniczego handlu detalicznego.
Zdjęcie ciągnika państwa Kajdanów. (źródło: Wieści Rolnicze)
Aby wystartować w tego typu naborze musimy spełnić jeden z trzech warunków, a mianowicie:
a) prowadzenie produkcji rolnej, bądź też prowadzenie produkcji przygotowania do sprzedaży produktu wytwarzanych metodami innymi niż ekologiczne czyli np. gdy rolnik hoduje bydło może sprzedawać mleko czy mięso.
b) Kolejny obszar to produkcja ekologiczna i przygotowanie do sprzedaży produktu wytworzonych metodą ekologiczną. Rolnik ma możliwość przekształcenia swojego gospodarstwa na gospodarstwo ekologiczne.
c) Ostatnim trzecim obszarem jest obszar dotyczący wprowadzania do obrotu żywności w ramach krótkich łańcuchów dostaw czyli w ramach rolniczego handlu detalicznego. To jest możliwość dla rolników, którzy do tej pory sprzedawali na mniejszą skale te produkty rolne, którzy chcą rozszerzyć tą sprzedaż np. o jakieś targi, bazarki, stoiska.
d) Gospodarz pieniądze może przeznaczyć na inwestycje budowlane, wyposażenie budynków, budowli lub zakup nowego wyposażenia sprzętu komputerowego, na zakup np. oprogramowania licencje, koszty związane z marketingiem.
Zdjęcie ciągnika Arbos z kosiarką u Państwa Kajdanów. (źródło: Wieści Rolnicze)procedura otrzymania pieniędzy
W okresie naboru należy złożyć wniosek na otrzymanie pomocy, następnie agencja ma 5 miesięcy na rozpatrzenie takiego wniosku i podpisanie umowy z rolnikiem. Po podpisaniu umowy rolnik ma pół roku na złożenie wniosku o płatność i rozpoczęcie realizacji biznesplanu. Następnie po złożeniu wniosku o płatność, kiedy otrzyma tą pierwszą ratę pomocy - czyli 80% kwoty - ma 3lata na realizacje biznesplanu. Po prawidłowej realizacji biznesplanu składa wniosek o wypłatę drugiej raty i wypłacana jest wtedy pozostała kwota. Ważnym czynnikiem przy ubieganiu się o pieniądze w ramach tego naboru jest to że w dorobku docelowym musi zwiększyć się przychód ze sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie o minimum 30% w stosunku do roku bazowego, który należy utrzymać do 5lat od wypłaty pierwszej raty.