Maszyna za 50% ceny z ciągnikiem Arbos
7 letnia gwarancja na Arbos

Przed wyjazdem w pole wyreguluj rozsiewacz

Rozsiewacze GaspardoRozsiewacze Maschio-Gaspardo

Pewnie wszyscy z niecierpliwością odliczacie dni do 1 marca, aby móc rozpocząć prace polowe związane z rozsiewaniem nawozów azotowych. Jeśli jednak używacie rozsiewaczy bez elektronicznej regulacji dawkowania nawozu, zdecydowanie zaleca się poświęcenie momentu na wykonanie tzw. próby kręconej przed rozpoczęciem pracy w polu.

 

Terminal do rozsiewacza Rolnictwo 4.0

nawozy mineralne ważnym elementem 

Nawozy mineralne to znaczący element wydatków, dlatego precyzyjne rozsianie planowanej dawki powinno być ważne dla każdego z nas. Skoro mamy jeszcze nieco czasu przed terminem, który pozwala na stosowanie nawozów azotowych, warto poświęcić chwilę na odpowiednią regulację rozsiewacza.

Możliwości technologii ISOBUS w rozsiewaczu Gaspardo

Kluczowym działaniem jest przeprowadzenie próbnego wysiewu. Nawet nawozy tego samego typu, na przykład saletra amonowa od różnych producentów, mogą się znacząco różnić pod względem wielkości granulek czy wilgotności. Te różnice mają istotny wpływ na ilość nawozu, jaka zostanie rozsiana na polu. Dlatego też wykonanie próby kręconej jest tak ważne. Aby przeprowadzić próbę kręconą, potrzebujemy stopera, który znajdziemy w każdym telefonie komórkowym, wagę, kalkulator oraz wiadro na nawóz.

Rozsiewacze Maschio Gaspardo Maszyna w Tarnowie Podgórnym

w pierwszej kolejności

W pierwszej kolejności należy zasypać skrzynię nawozową rozsiewacza. Następnie demontujemy jedną z tarcz wysiewających i regulujemy wstępnie maszynę (szczelinę wylotową). Następnie badamy ilość nawozu zgromadzoną w wiadrze po upływie minuty.

Rozsiewacz Primo Rozsiewacz Primo 

waga nawozu

Pierwszą rzeczą, którą powinno się wykonać, jest zważenie 1 l nawozu z partii, którą mamy na podwórku. Czemu to takie ważne? Każdorazowo waga litra nawozu może być inna.
Jeśli chodzi o samą próbę kręconą to w przypadku większości, nowoczesnych rozsiewaczy obejmuje ona tylko kilka czynności i jest bardzo prosta do wykonania. Pierwszą rzeczą jest ustawienie wg tabeli na skali rozsiewacza ilości nawozu, jaką planujemy wysiać (trzeba w tym miejscu wziąć pod uwagę prędkość, z jaką będziemy jeździli). Następnie należy zdemontować jedną z tarcz wysiewających, a w jej miejsce wsunąć lejek (często specjalny, dedykowany do danego rozsiewacza), który pozwoli na osypanie się nawozu do podstawionego pojemnika.

GaspardoPodpis pod zdjęciem dla zawartości.

próba kręcona w rozsiewaczu?

Po przygotowaniu niezbędnego sprzętu należy uruchomić mieszadło i otworzyć wysyp nawozu nad zdemontowaną tarczą, umożliwiając nawozowi wpadanie do pojemnika przez 1 minutę. Następnie, ilość nawozu, która się w nim znajdzie, należy zważyć i wynik pomnożyć razy dwa, co odpowiada ilości rozsiewanej przez obie tarcze wysiewające. Otrzymany wynik należy następnie wprowadzić do tabeli wysiewu, aby dostosować ustawienia rozsiewacza do pożądanej dawki.

Najmniejszy rozsiewacz z linii PrimoMaszyna pod sklepem firmy Korbanek

tabela wysiewu

Jeśli nie dysponujemy tabelą wysiewu, możemy skorzystać z prostego wzoru, aby obliczyć ilość nawozu, która powinna zostać rozsiana w ciągu 1 minuty, uwzględniając obie tarcze rozsiewające. Wzór ten wymaga pomnożenia prędkości roboczej (wyrażonej w km/h), szerokości roboczej (w metrach) oraz ilości nawozu, którą planujemy rozsiać (w kg), a następnie podzielenie otrzymanego wyniku przez 600.
Jeżeli uzyskane wyniki nie odpowiadają założonej przez nas dawce na hektar, konieczne jest dostosowanie ustawień na skali rozsiewacza i powtórzenie wcześniej opisanych kroków, aż do uzyskania prawidłowych wartości.
W przypadku braku dostępu do tabel wysiewu nie ma powodu do zmartwień. Producenci maszyn rolniczych często oferują aplikacje mobilne, które zawierają ustawienia dla konkretnych modeli rozsiewaczy, obejmujące nawet te starsze, mające kilkanaście lat.

SterownikSterownik do rozsiewacza Gaspardo

dobrze wyposażony rozsiewacz

Włoska firma Maschio Gaspardo ma w swej ofercie bardzo bogatą gamę maszyn rolniczych, w tym rozsiewaczy do nawozów. Jedną z maszyn, która wpisuje się w nowoczesną koncepcję wysiewu nawozów mineralnych jest rozsiewacz Primo EW, wyposażony w wagę oraz elektroniczne dozowanie. Bardziej rozwinięta wersja maszyny dysponuje systemem Isotronic

Rozsiewacz podczas pracyZawieszany rozsiewacz Maschio Gaspardo 

maszyny primo

Szereg maszyn Primo obejmuje 8 modeli o pojemności zbiorników od 1270 do 3210 litrów. Maksymalna ładowność tych maszyn wynosi 3200 kg. Wysokości załadowcze są uzależnione od modeli i wynoszą od 109 do 154 cm. Zakres szerokości roboczej rozsiewaczy wynosi od 12 do 36 m. Zależnie od wielkości działek producent oferuje dwa rodzaje tarcz rozsiewających. Jeden z nich umożliwia wysiew nawozu w zakresie od 12 do 21 m i jest preferowany dla mniejszych działek. Drugi rodzaj tarcz umożliwia wysiew w zakresie od 21 do 36 m, co jest przydatne w przypadku większych pól. Wymiana tarczy jest łatwa i szybka.
W każdym rozsiewaczu elementy mające styczność z nawozem wykonane są ze stali nierdzewnej. Producent zastosował bezobsługową przekładnię, która nie wymaga dodatkowej konserwacji. Na wyposażeniu wszystkich maszyn tej serii znajduje się m.in. drabinka, plandeka na stelażu, koła postojowe oraz oświetlenie drogowe LED.
Maszyny Primo są dostępne zarówno w wersji mechanicznej, jak i ze sterowaniem elektronicznym.

Czerwony rozsiewacz nawozuRozsiewacz Primo

system dozowania nawozów twin Schutter

W centralnej części dna zbiornika znajduje się pracujące mimośrodowo mieszadło, a pod nim dwie zasuwy: główna oraz regulacyjna. Jest to system zwany „twin shutter”, w którym dwie nakładające się na siebie zasuwy kontrolują opadanie nawozu przez otwieranie i zamykanie. Zasuwa główna określana mianem on-off służy do szybkiego zamykania przepływu po dotarciu do skraju pola. W mechanicznej wersji maszyny do zamykania tej zasuwy producent zastosował siłownik hydrauliczny. W wersji EZ zasuwę uruchamia siłownik elektryczny.
Druga zasuwa (dolna), reguluje żądaną dawkę nawozu. W mechanicznej wersji jest ona sterowana ręcznie za pomocą selektora. W opcji EZ zastosowano drugi siłownik elektryczny. Jest on sterowany za pomocą terminala znajdującego się w kabinie ciągnika, który działa na podstawie funkcję ciągłego ważenia przez komórki ważące. Rozwiązanie to oferuje możliwość stałej kontroli dawki, co przedkłada się na precyzję w rozsiewie nawozów.

System dozowania nawozówSystem dozowania nawozów

primo ez isotronic

Primo EZ Isotronic z elektryczną funkcją przesyłania danych za pomocą magistrali ISOBUS. Podobnie jak w wersji EZ nowy rozsiewacz z ISOBUS dysponuje elektronicznym systemem ważenia, który pozwala w czasie rzeczywistym kontrolować ilość nawozu, znajdującego się w zbiorniku i dostosować dawkę do aktualnych warunków pracy. Maszyną operator steruje za pomocą terminala ISOBUS, który oprócz zmiennego dawkowania nawozów na podstawie map aplikacyjnych i nawigacji GPS oferuje również funkcję Section-Control. W tym przypadku szerokość wysiewu nawozów zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie jest podzielona na cztery wirtualne sekcje, które są automatycznie wyłączane/włączane podczas pracy przy granicy pola lub obszarze, gdzie wysiano nawóz.

W ten sposób automatycznie zmieniana jest szerokość robocza niezależnie po obu stronach maszyny. Funkcja SectionControl działa z wykorzystaniem nawigacji GPS. W tym celu niezbędna jest mapa zawierająca obrys pola, która musi być wpisana do pamięci terminala. Ustawienia maszyny, które również bezprzewodowo można wprowadzić do terminala ISOBUS rolnik może dokonać w dowolnym czasie, wykorzystując w tym celu wgrywaną na smartfon lub tablet aplikację Spreader Smart Set. Po wpisaniu specyfikacji nawozu i schematu rozsiewu aplikacja ustala konfigurację rozsiewacza.Film z YouTube

Rozsiewacze ceny 

 
 
 
 
 

 

Czy artykuł był przydatny:
Autor: 
KB
Czy artykuł był przydatny, kliknij gwiazdkę i oceń: 
Brak ocen, bądź pierwszy.