Prezentacja siewnika punktowego SOLA VELOX
Spotkanie w Młodzikowie rozpoczęło się od prezentacji na sali. Miejsce miały cztery prezentacje, w tym prezentacja produktowa siewnika SOLA VELOX. Frekwencja dopisała, obecnych było około 220 gości. Pierwsza prezentacja dotyczyła nowoczesnych technologii siewników do wysiewu kukurydzy, które mogą stać się receptą na skuteczne i udane wschody w zróżnicowanych warunkach glebowych. Ciekawą prezentacją było również omówienie presji chwastów w uprawie kukurydzy w różnych technologiach siewu, z ich charakterystyką, zwalczaniem oraz technikami zapobiegania.
Prezentacja rozwiązań technicznych siewnika punktowego SOLA VELOX
Następnie, po przejeździe wszystkich ciągników z siewnikami na pola pokazowe, odbyły się pokazy siewu kukurydzy.
Pokaz siewu kukurydzy na glebie nieuprawionej siewnikiem punktowym SOLA VELOX
Parametry docelowe siewu dla wszystkich marek były takie same: obsada 75.000 ziaren na hektar, głębokość siewu 5 cm, dawka podsiewanego nawozu mineralnego 200 kg/ha. Wyznaczone zostały pola pokazowe o wielkości 250 x 15 m, przeznaczone dla 2 przejazdów siewnika. Materiał siewny (wczesna odmiana ziarnowa AKTORO FAO 220 – SAATBAU) i nawóz granulowany (LUBOFOSKA 0-12-24) były takie same dla wszystkich uczestników.
Różne natomiast było przygotowanie pola. Pole wyjściowe było pokryte międzyplonem ozimym. Siewniki punktowe stosowane do bardziej klasycznego, tradycyjnego siewu, siały na glebie dzień wcześniej uprawionej przez bronę talerzową.
W przypadku siewnika punktowego SOLA VELOX zdecydowaliśmy się na siew bezpośrednio w glebę z międzyplonem, bez jakiejkolwiek uprawy. W pracy przydały się więc przednie rozgarniacze gwiaździste na sekcji wysiewającej, które ładnie oczyściły tor przejazdu sekcji wysiewającej.
Siew kukurydzy siewnikiem SOLA VELOX wzbudził ogromne zainteresowanie
Przed wystartowaniem odbyła się prezentacja rozwiązań technicznych siewnika. Każdy mógł sprawdzić naocznie, czy wysiew oraz podsiew nawozem miał miejsce i czy był precyzyjny.
Każdy z uczetników pokazu mógł sprawdzić naocznie, czy wysiew oraz podsiew nawozem miał miejsce i czy był precyzyjny
Po przejazdach siewnikiem rolnicy mieli okazję zapoznać się z siewnikiem bliżej i zadać dodatkowe pytania.
Rolnicy mogli zobaczyć siewnik z bliska, porozmawiać o zastosowanych w nim technologiach
Siewnik SOLA VELOX współpracował z 6-cylindrowym ciągnikiem John Deere 6150R o mocy silnika 150 KM. Ciągnik był wyposażony w instalację ISOBUS TRIMBLE, z Terminalem Uniwersalnym GFX 1260 (z 12-calowym wyświetlaczem), z anteną NAV-900 z sygnałem prowadzącym <2,5 cm dokładności CenterPoint RTX Sat Fast on Basic, z automatyką jazdy System Trimble EZ-Pilot Pro (kierownica na silniku elektrycznym), który świetnie sprawdza się w rzędowym siewie punktowym.
Standard ISOBUS oraz aplikacja obsługowa siewnika umożliwiają wykorzystanie funkcji Rolnictwa Precyzyjnego oraz Rolnictwa 4.0. Możliwe jest zastosowanie takich funkcji jak Section Control czy zmienne dawkowanie na podstawie map aplikacyjnych (dotyczy to zarówno ziarna jak i nawozu oraz opcjonalnych aplikatorów mikrogranulatów, jeśli byłyby zastosowane na siewniku).
Przed siewem pole pokazowe wyglądało następująco:
Pole przed zasiewem, pokryte międzyplonem
Pole po przejeździe siewnika Sola prezentowało się w ten sposób:
Tak wyglądało pole po przejeździe siewnika Sola VELOX siejącego kukurydzę
Wysoka równomierność rozmieszczenia ziaren kukurydzy, ok. 18 cm ziarno od ziarna, patrząc w linii siewu
Wysiew kukurydzy o obsadzie 75.000 ziaren/ha odbył się na pożądanej głębokości 5cm
Podsiew nawozem granulowanym w dawce 200 kg/ha na głębokość ok. 10 cm, czyli poniżej wysiewu ziarna kukurydzy i obok linii siewu (ok. 5-6 cm).
Rozwiązania techniczne na siewniku punktowym SOLA VELOX
Rozwiązania techniczne zastosowane na siewniku punktowym SOLA VELOX umożliwiają pracę w nawet najtrudniejszych, bardzo wymagających warunkach. Silne, żeliwne ramiona sekcji zostały specjalnie zaprojektowane do przenoszenia dużych obciążeń.
Możliwy jest zatem siew uproszczony na przykład w warstwę mulczową lub siew bezpośredni, bez jakiegokolwiek przygotowania uprawowego pola. Silny docisk hydrauliczny sekcji (do 350 kg/sekcję) oraz możliwość wykorzystania obsługiwanego hydraulicznie układu przeniesienia obciążenia AWT z ciągnika na siewnik (do 1000 kg) potęgują możliwości siewnika, gdy teren jest trudny a gleba bardzo twarda. Unika się wychodzenia sekcji na powierzchnię gleby. Siew może być szybki, rzędu kilkunastu kilometrów na godzinę, oczywiście w zależności od warunków glebowych, mocy i układu amortyzacji współpracującego ciągnika.
Precyzję pojedynkowania ziaren zapewnia aparat rozdzielający Precision Planting vSet2, z napędem elektrycznym Elektra przeprowadzanym za pomocą silnika krokowego, w standardzie Isobus.
Sekcja wysiewająca siewnika punktowego SOLA VELOX jest odporna i bardzo wytrzymała. Ziarno kukurydzy jest precyzyjnie rozdzielane (pojedynkowanie) w aparacie rozdzielającym. Pozostałe podzespoły sekcji są odpowiedzialne za otwarcie bruzdy siewnej (2 talerze o średnicy 38 cm ustawione pod kątem 9 stopni). Równomierny wysiew zapewnia redlica wysiewająca umieszczona między talerzami, która formuje bruzdę w kształcie litery „V”. Ziarno jest więc osadzone na dnie bruzdy siewnej, zapewniając najlepszy kontakt ziarna z glebą. Kontrola głębokości wysiewu wykorzystuje boczne kopia kopiujące, natomiast kontrolę zamknięcia bruzdy zapewnia tylny blok ugniatający. Wszystkie regulacje są łatwo dostępne i proste do przeprowadzenia, dzięki nim uzyskuje się dostęp do wielu ustawień, które można dostosować do nawet najtrudniejszych warunków polowych.
Patrząc od strony ciągnika, od prawej strony: na siewniku widać koło podporowe, następnie redlicę talerzową z kołem kopiującym do podsiewania nawozem, obrotowe rozgarniacze gwiaździste, koła boczne kopiujące, kółko dociskowe pośrednie i tylny blok ugniatający z kołami karbowanymi metalowymi z niezależną regulacją docisku i kąta ustawienia kół. Sekcja wysiewająca jest wyposażona w zbiornik na ziarno o pojemności 70 litrów oraz aparat rozdzielający ziarno Precision Planting vSet2, z napędem elektrycznym, w standardzie ISOBUS. Na równoległoboku sekcji wysiewającej widać również siłownik hydrauliczny układu dociskowego (można osiągnąć maksymalny docisk do 350 kg/sekcję)
Unikalna konstrukcja dwutalerzowego układu otwierającego bruzdę z kątem pomiędzy talerzami wynoszącym zaledwie 9° oznacza mniejszy kąt penetracji, a to zmniejsza zapotrzebowanie rzędu na moc, paliwo i siłę docisku, minimalizuje ugniatanie ścian bocznych bruzdy i przyczynia się do lepszego formowania warstwy siewnej. Taki układ sprzyja lepszemu i bardziej równomiernemu kiełkowaniu ziarna, co skutkuje wyższemu plonowaniu. Wąski kąt między talerzami w połączeniu z hydrauliczną regulacją siły docisku zapewnia równomierną głębokość siewu i zapewnia najlepsze warunki do rozwoju ziarna, co pozwala uzyskać optymalne wyniki.
Kąt otwarcia talerzy otwierających bruzdę oznacza mniejsze zagęszczenie ścianek bruzdy a przez to lepsze warunki rozwoju dla wysianych ziaren kukurydzy.
Pojedyncza rama teleskopowa siewnika SOLA VELOX z układem hydraulicznej regulacji rozstawu między rzędami VARIANT, dzięki któremu można uzyskać rozstawy między rzędami 45-50-55-60-65-70 lub 75cm
Konstrukcja umożliwia szybkie przestawienie rozstawu sekcji wysiewających wraz z redlicami talerzowymi do podsiewania nawozem. Wystarczy umieścić ograniczniki w odpowiednich pozycjach (pozycje są opisane z oznaczeniem rozstawu między rzędami, np. 75 cm), unieść siewnik i hydraulicznie rozsunąć sekcje wysiewające
ekspert wyjaśnia - podsumowanie

Tomasz Jakubiak– Product Specjalista Sola informuje:
Podsumowując wysiew ziaren kukurydzy oraz podsiewanie nawozem mineralnym były udane. Zadane wartości docelowe dotyczące obsady jak i głębokości siewu i podsiewu zostały uzyskane. Czekamy teraz na oficjalne wyniki polowe, które komisyjnie przeprowadzi TopAgrar Polska i PROFI Technika.
Celem praktycznego pokazu siewników punktowych w Młodzikowie było przeprowadzenie testu porównawczego, w ramach którego zespół złożony z dziennikarzy i naukowców Uniwersytety Przyrodniczego w Poznaniu dokona oceny wschodów kukurydzy w pierwszych tygodniach wzrostu. Bieżące wyniki i raporty udostępniane będą firmom i rolnikom biorącym udział w tym doświadczeniu w formie cotygodniowego newslettera. Zbiorcza informacja opublikowana zostanie na łamach czasopism TopAgrar Polska i PROFI będzie miała miejsce w późniejszym terminie.
O wynikach będziemy informować na bieżąco."– dodaje.
Zobacz film z pokazów poniżej: