Maszyna za 50% ceny z ciągnikiem Arbos
7 letnia gwarancja na Arbos

5 FAKTÓW O KRUKOWIAK

Opryskiwacz samojezdy KrukowiakOpryskiwacz samobieżny (źródło- kanał YouTube Krukowiak)

Historia firmy KRUKOWIAK rozpoczęła się pod koniec lat 70-tych ubiegłego wieku w gospodarstwie rolnym Marianny i Józefa Borkowskich w Redczu Krukowym. Ich syn Janusz Borkowski po odbyciu zasadniczej służby wojskowej wrócił do gospodarstwa i zajął się jego prowadzeniem. Podjął się modernizacji gospodarstwa, jednak w tamtym okresie polskie rolnictwo borykało się z niedoborem maszyn rolniczych, co było barierą dla wielu nie do pokonania.

 

Opryskiwacz ciągany Prawdziwy Polski zestaw do oprysków (źródło- kanał YouTube Krukowiak)

1977

Głód maszyn sprawił, że już w 1977 roku w gospodarstwie Borkowskiego powstał Zakład Rzemieślniczy, w którym wytwarzane były różne sprzęty rolnicze, głównie prosty sprzęt uprawowy oraz klatki do przewozu zwierząt. Ale strzałem w dziesiątkę okazał się skonstruowany przez Janusza Borkowskiego opryskiwacz zawieszany, który współpracował z Ursusem C-330.

Opryskiwacze ciągane KrukowiakOpryskiwacze ciągane (źródło- kanał YouTube Krukowiak)

Zmiany wyszły na dobre

Przemiany gospodarcze na przełomie lat 80. i 90. nie zaszkodziły KRUKOWIAKOWI, wręcz przeciwnie, otworzyły przed firmą nowe możliwości i perspektywy rozwoju. Firma bardzo szybko dostosowała się do nowych realiów rynkowych, gdy inne polskie firmy produkujące opryskiwacze dopiero powstawały, KRUKOWIAK wchodził w kooperację z zachodnimi dostawcami podzespołów, wprowadzał na polski rynek światowe nowości, a swoje produkty wprowadzał na zagraniczne rynki. 

Specjalistyczna maszyna do zbioru cebuliJeden etap ze zbiorów cebuli (źródło- kanał YouTube Krukowiak)

Nie tylko opryskiwacze są w ofercie

KRUKOWIAK jako pierwszy polski producent opryskiwaczy jeszcze w latach 90. zaczął stosować elektroniczne i komputerowe sterowanie układem cieczowym. Już wtedy KRUKOWIAK montował też belki sterowane hydraulicznie w tym z pomocniczym strumieniem powietrza (rękawem powietrznym). Jednocześnie w firmie rozwijana była produkcja maszyn warzywniczych (do cebuli i ziemniaków).

Kopanie cebuliKopanie cebuli (źródło- kanał YouTube Krukowiak)

gospodarstwo w Redczu za małe

Dynamiczny rozwój firmy sprawił, że gospodarstwo w Redczu Krukowym stało się zbyt małe na potrzeby firmy, na początku tego stulecia zakupiony więc został zakład po byłym POM w Brześciu Kujawskim, gdzie firma działa po dziś dzień. Krótko po tym zakupie KRUKOWIAK wzbogacił się także o zakład należący wcześniej do firmy AGROLMET-PIONIER w Strzelcach Opolskich, który produkował znane i cenione maszyny do warzyw.

Kopaczka SaturnKilku etapowy zbiór cebuli (źródło- kanał YouTube Krukowiak)

jedni z największych

W ten sposób firma KRUKOWIAK stała się jednym z największych w Polsce producentów maszyn rolniczych. Zakład w Brześciu Kujawskim nie przypomina już zupełnie dawnego POM. W miejscu starych budynków powstała nowoczesna hala produkcyjna, w której mieści się cała linia produkcji maszyn od przygotowania stali po końcowy montaż. W hali znajdują się także magazyny, w tym magazyn stali, sklep z częściami zamiennymi oraz zaplecze biurowe.

Opryskiwacz Goliat Flagowy model (źródło- kanał YouTube Krukowiak)

Zmiana pokoleń

W międzyczasie w firmie nastąpiła zmiana pokoleniowa, założyciel i twórca KRUKOWIAKA przekazał firmę swoim synom Sewerynowi i Radosławowi Borkowskim. Pod ich kierownictwem firma zrobiła kolejny krok milowy, nabywając w czerwcu 2016 roku firmę POM Brodnica, produkującą szeroką gamę maszyn uprawowych. W ten sposób historia zatoczyła swoiste koło, KRUKOWIAK, który na początkach swojej działalności produkował maszyny uprawowe, stał się filarem GRUPY KRUKOWIAK, która w swojej ofercie oprócz szerokiej gamy opryskiwaczy i maszyn warzywniczych znów ma nowoczesne maszyny uprawowe.Film YouTube

Tekst dla przycisku 

​​​​​​​

 
 
 
 
 

 

​​​​​​​

Czy artykuł był przydatny:
Czy artykuł był przydatny, kliknij gwiazdkę i oceń: 
5 (4 głosów)