Maszyna za 50% ceny z ciągnikiem Arbos
7 letnia gwarancja na Arbos

Jaką siłę uciągu ma URSUS C-330

Ursus C330Zdjęcie pod siedzibą firmy Korbanek

Nasza poczciwa 30tka produkowana była najliczniej ze wszystkich ursusów dzięki temu do dziś zachowało się bardzo dużo dobrze utrzymanych egzemplarzy.
Dzisiaj ciągniki te cieszą oko ciężko pracując w polu, lecz bardzo często zastępowane są przez nowoczesny i bardziej wydajny sprzęt, który pozwoli rolnikom wykonać pracę dokładniej i w bardziej komfortowych warunkach.
Piękne egzemplarze modelu C330 oglądać można również na wystawach, gdzie kolekcjonerzy i pasjonaci starej motoryzacji spotykają się i wzajemnie wymieniają doświadczeniami związanymi z tymi pięknymi klasykami.

 

Ciapek 330Ciągnik Ursus C330 w Tarnowie Podgórnym

Historia c330- od czego się zaczęło?

Aby dobrze przedstawić historię, tych ciągników zacząć musimy od Ursusa C325. Po wojnie zapotrzebowanie na mały, zwinny i tani w eksploatacji ciągnik było ogromne. W połowie lat 50 rywalizację rozpoczynają dwa zespoły. Jednym z nich była ekipa z Ursusa, która konstruowała ciągnik o oznaczeniu Ursus C22. Drugim zespołem była Politechnika Warszawska, która pracowała nad ciągnikiem Rola 25. Maszyny te parametrami nie odbiegały od siebie za bardzo.

W 1967 roku rozpoczyna się produkcja seryjna Ursusa C330. Podobnie jak w poprzednich modelach ciągnik ten posiadał silnik S312 tylko z dopiskiem C  co oznaczało trzecią wersję tego silnika. W Ursusie C330 zastosowano kilka poważnych zmian. Zamontowano hydraulikę zewnętrzną, wzmocnioną oś co dało możliwość zamontowania przedniego ładowacza czołowego.
 

Siła uciągu

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego producenci ciągników rolniczych nie podają realnej siły uciągu? Podają moc silnika w koniach mechanicznych, podana moc nie ma jednak realnego odzwierciedlenia przy pracy pociągowej. 
Taką miarą jest jedynie SIŁA UCIĄGU.

No więc, ile tak naprawdę traktor jest w stanie uciągnąć? 
Stworzyliśmy serię filmów, gdzie testujemy różne ciągniki rolnicze i pokażemy ich prawdziwą siłę uciągu.
Przetestowaliśmy dla Was już ciągniki w kategorii 25 KM- Arbosa 2025 i Władmirca T25-A.
Teraz czas na legendę polskiej wsi-Ursus C330.Ciągnik Ursus C330 na stanowisku pomiarowym Ciapek na stanowisku pomiaru siły uciągu

Ciśnienie w oponach

Do testu uciągu wykorzystamy belkę holowniczą zamocowaną na dolnym zaczepie równolegle do podłoża. Robimy to dla bezpieczeństwa, bo na górnym zaczepie maszyny mają tendencje do podnoszenia przodu.

Ciśnienie w oponach ustawiliśmy na 1,6 BAR dla ciągników na oponach radialnych a 1,1 BAR dla ciągników na oponach diagonalnych.
Opony diagonalne mają trochę gorszą powierzchnię styku z podłożem, szczególnie gdy są mocno napompowane. 
Zmniejszenie ciśnienia trochę poprawia ich parametry przyczepności i pozwoli wyrównać porównanie z oponami radialnymi

Dbamy także by stanowisko pomiaru zawsze, było wyczyszczone z zanieczyszczeń.  Dzięki temu każda kolejna maszyna ma powtarzalne warunki. 

Do pomiaru ciśnienia używamy manometru do opon do kupienia, na naszym sklepie internetowym. Obroty silnika ustawimy na ok. 1800 na minutę. Niestety 30tka nie ma odpowiedniej liczby wyjść hydraulicznych, by użyć przepływomierza tak jak w przypadku Arbosa. Temperatura podczas testu wynosi około 16 st. C

Stanowisko pomiarowe

Do pomiaru używamy mocny dynamometr marki Crosby model mierzący siłę uciągu do 55 TON z dokładnością 0,3%. Wyniki pomiarów siły uciągu wszystkich ciągników podajemy w tonach.
Na YouTube jest trochę filmów gdzie pokazywane, są próby pomiaru siły uciągu, niektóre w polu a niektóre na betonie.

Postanowiliśmy nasze stanowisko pomiaru zrobić na kostce brukowej, dzięki czemu każdy testowany ciągnik będzie doświadczać w tych samych warunkach takich sił działających na nasz dynamometr. Da to możliwość porównywania ciągników między sobą  zawsze w tych samych zbliżonych warunkach. Na polu przeprowadzenie takiego testu zawsze będzie miało zmienne czynniki. Miękka gleba czy zakopywanie się opon nie da możliwości powtarzalności testu. 

Dlatego wolimy robić ten test na utwardzonej powierzchni, bo będziecie mogli rzetelnie porównać testowane ciągniki – taki polski test DLG.Ciągnik rolniczy Ursus C330Zdjęcie zrobione w trakcie trwania testu siły uciągu

dane techniczne ursusa

Liczba cylindrów - 2

Pojemność skokowa - 1960cm3 

Moc - 30,5 KM

Ogumienie z przodu - 6,00/16 OZOZ. Stan to 80%

Ogumienie z tyłu - 12,4/28 6PR PETLAS. Stan to 85%Test siły podnośnika w Ursusie C330Test tylnego TUZ-a w ciągniku Ursus C330

Ciągnik zostaje rozgrzany, tradycyjnie poprzez jazdę na placu. Niestety brakuje wystarczającej liczby wyjść hydraulicznych, by użyć przepływomierza tak jak w przypadku ciągnika Arbos. Teraz możemy przejść do testu siły uciągu.

test siły uciągu 2 x 4 na dolnym zaczepie

Załączamy 1 bieg co w ciągniku Ursus C-330 daje nam  2 km/h mierzone za pomocą GPS. Pomiar przy dwóch pierwszych obrotach koła wyniósł średnio 1,45 tony.

A jak to się ma do współczesnych ciągników?

Przeprowadziliśmy jeszcze jeden test a właściwie konfrontacje pomiędzy ciągnikiem Arbos 2025 z 7-letnią gwarancją a przedstawianym Ciapkiem.

Pierwsza próba odbywała się bez włączonego przedniego napędu w ciągniku Arbos.
Podczas tej próby legendarny Ursus znakomicie poradził sobie i pokonał Arbosa.
Warto pamiętać, że Ursus jest o 6 KM mocniejszy, co przy tak małych ciągnikach daje ogromną przewagę.
Ciągnik Arbos i Ursus C330Test siły między Arbosem 2025 a Ursusem C 330

test siły uciągu 4 x 4 w ursusie C-330?

Ten test przeprowadziliśmy, aby pokazać jak, ważny jest przedni napęd w ciągniku rolniczym. 

Idealny do tego testu jest Arbos 2025. Arbos 2025 to 25 konna współczesna odpowiedź na leciwy już model Ursusa C-330. Ale nie tylko przedni napęd przemawia za ciągnikiem z Chin: niskie zużycie paliwa, małe gabaryty, duża moc, szczelna i wygłuszona kabina, cechują go na godnego następcę poczciwej trzydziestki. 

Test idealnie pokazał, że napęd na dwie osie daje ogromną przewagę nad starszą myślą technologiczną, gdzie napęd realizowany był tylko na jedną oś.
W nowych maszynach rozkład masy wpływa na to, że każde koło zapewnia maksymalny uciąg.

test siły udźwigu tylnego tuz-a

To on jest najważniejszy dla ciągnika, bo na nim zawiesza się najważniejsze narzędzia. 
Ciągniki na tuzie zawieszają: maszyny uprawowe, maszyny pielęgnacyjne czy siewniki.
Ile udźwignie Ciapek?

Tylny TUZ w ciągniku Ursus wg wskazań dynamometru udźwignie 1 tonę. Do porównania, mniejszej mocy Arbos podniósł półtorej tony!

Pomiar masy ursusa c330

Ile waży dziś testowany ciągnik z płynami i obciążnikami? 
Użyjemy do tego wagi mającej zakres do 35 ton obciążenia maksymalnego. 
Terminal wagowy to dobrej jakości miernik Rinstrum o działce odczytowej co 10 kg.
Waga wskazała 2100 kg.

promień skrętu 

Na naszym placu w Tarnowie Podgórnym wykonamy koła na maksymalnym skręcie, zmierzy miarą, jaką ma średnicę.
Średnica koła, jaką zrobiła 30tka wynosi 7,7 m, więc promień skrętu w tym ciągniku to 3,85 m.

test prędkości

Ciągnik jechał pod lekką górkę jak w każdym poprzednim teście, na fajnym kawałku asfaltu w Tarnowie Podgórnym.
Traktor osiągnął max. Prędkość 24 km/h. Arbos 2025 z 7 letnią gwarancją bardzo dobrze sprawdzi się też w transporcie, ponieważ jego prędkość maksymalna wyniosła aż 29 km/h.

podsumowanie

Tabela wynikówTabela z wynikami ciągnika Ursus C330 zaprzyjaźnionego rolnika Leszka

Jesteście zaskoczeni uzyskanymi przez nas wynikami testów? A może spodziewaliście się podobnych wyników? Jakie ciągniki mamy dla Was teraz przetestować? Może pora wymienić swój stary ciągnik na nowego Arbosa z 7 letnią gwarancją i ładowaczem za pół ceny?

A może to Ty chciałbyś przetestować siłę uciągu swojego ciągnika na naszym stanowisku pomiarowym? Jeżeli tak – to prosimy, zostaw swoje dane w formularzu kontaktowym pod artykułem.

Ciągnik Arbos 2025 

 
 
 
 
 
Czy artykuł był przydatny:
Czy artykuł był przydatny, kliknij gwiazdkę i oceń: 
4.3 (6 głosów)