Maszyna za 50% ceny z ciągnikiem Arbos
7 letnia gwarancja na Arbos

Jak bez oprysków pozbyć się chwastów? Temat dotacji.

Ciągnik z chwastownikiem CarreChwastownik firmy Carre w pracy

Chwastowniki Carre.

Odkąd herbicydy stały się dostępne, wiele tradycyjnych metod zwalczania chwastów wydawało się być na skraju zapomnienia. Niemniej jednak, niektórzy rolnicy świadomie zdecydowali się nie korzystać z nowoczesnej chemii, wracając do sprawdzonych przez lata, naturalnych technik walki z chwastami.
Aktualnie rośnie zainteresowanie metodami odchwaszczania mechanicznego wśród rolników, nawet tych stosujących tradycyjne podejście. W rezultacie, narzędzia takie jak brona chwastownik czy pielnik wracają na rynek, często w udoskonalonych wersjach. Kluczem jest jednak nie tylko odpowiedni sprzęt, ale także wiedza na temat ich skutecznego wykorzystania.  

Od 2023 roku firma Korbanek rozpoczęła współprace z francuskim producentem sprzętu rolniczego firmą Carre

 

co powinieneś wiedzieć?

Rama składana dla dużych szerokości roboczych. 

Brony chwastowniki w zależności od szerokości roboczej są dostępne w różnych wariantach ramy. Dla małych szerokości pracy będzie to rama sztywna, natomiast dla większych szerokości roboczych będą to ramy składane hydraulicznie.

- Szerokość transportowa 3m
- Składanie proste dla ram od 6,20 m do 7,50 m.
- Składanie nożycowe dla ram od 9,20 m do 15,40 m.
- Hydrauliczna regulacja docisku palców.
- Koła ustalające głębokość pracy z przodu i 2 skrętne koła z tyłu dla optymalnego kopiowania ukształtowania terenu.
- Oscylacja ramion bocznych ±3° celem dostosowania do podłoża.
- Średnia wysokość pod ramą w pozycji roboczej 450 mm umożliwiająca pracę na rozwiniętych uprawach.
- 6 rzędów palców ogranicza ryzyko gromadzenia się resztek roślinnych.
- Rozstaw 28 mm między palcami zapewnia dobrą efektywność pracy

Chwastownik Carre w pracy w polu Chwastownik Carre w pracy 

 

Brony chwastowniki są częścią serii mechanicznych narzędzi odchwaszczających, umożliwiających pracę na otwartej przestrzeni, przedwschodowo i na większości upraw w różnych fazach ich rozwoju.
Drgania zębów niszczą powierzchnię gleby i wyrywają młode chwasty (w stadium białej nici). Głębokość robocza wynosi około 2 cm. Brony chwastowniki stosuje się w dwóch kluczowych momentach uprawy: przedwschodowym lub powschodowym, prędkość jest regulowana w zależności od oporu, jaki stawia plon na przejeżdżanie zębów. Idealnie byłoby, gdyby kolejne dni były suche i słoneczne, aby wyrwane z korzeniami chwasty zostały osuszone.

 

Pielniki  Carre

Bardzo dobra jakość z bardzo dużą precyzją

 

ECONET to kompletna seria pielników na ramie sztywnej lub składanej, służących do pielenia dowolnej uprawy rzędowej z odstępem między rzędami 15 cm. Dostępnych jest wiele doposażeń, które można dostosować do Twoich potrzeb i zoptymalizować pielnik pod kątem pracy o wysokiej jakości. Dostępny od 4 do 24 rzędów! 

 

Pielnik CarreCiągnik Fendt z pielnikiem carre

     

Pielenie nie jest jedynie mechanicznym rozwiązaniem do zwalczania chwastów. Ta dobra praktyka rolnicza poprawia również stan powierzchni gleby, infiltrację wody i rozwój korzeni dzięki spulchnieniu gleby

 

oszczędzasz  dzięki pielnikom!

 

Ciągnik Fendt z pielnikiem CarrePielnik Carre z podsiewaczem nawozu 

 

Pielnik pozwala na prace z prędkością stałą wynoszącą 8-10 km/h. To także świetny moment, by zastosować opryski czy nawożenie, co przekłada się na znaczne oszczędności w tych dziedzinach. Wykorzystanie pielnika jest skuteczną metodą zwalczania chwastów dla większości upraw w rzędach, takich jak kukurydza, buraki, soja, słonecznik, rzepak czy różnego rodzaju warzywa. Nawet jeżeli nie wszystkie chwasty zostaną zlikwidowane, ich kondycja jest osłabiona, co hamuje ich rozwój. Dzięki kombinacji pielnika z wydajnym systemem sterowania, możliwe jest precyzyjne i szybkie działanie, jednocześnie podnosząc komfort jazdy.

 

regeneracja  łąk

 

Arbos z regenatorem łąk CarreCiągnik Arbos 4110 z regenatorem łąk Carre PRAIRIAL

 

Przejazdy ciągników, spadający deszcz i przechodzenie zwierząt ugniata i zagęszcza łąki. Uniemożliwia to dobrą równowagę między minerałami, powietrzem, wodą i pierwiastkami organicznymi. Jednak ta równowaga jest kluczem do produktywności gleby. Poprzez aerację PRAIRIAL uwalnia azot, ułatwia wchłanianie wody i gnojowicy, rozwija aktywność podziemną (robaki, aktywność mikrobiologiczna itp.), zwalcza najbardziej suche okresy i wreszcie ułatwia dostęp składników odżywczych do korzeni. Dzięki temu zwierzęta lepiej wykorzystują łąki i pozostają na nich dłużej! 

 

Pokazy regeneratorem Carre i Arbosem 4110Testy regeneratora Carre PRAIRIAL z ciągnikiem Arbos

 

Regenerator łąk i pastwisk CARRÉ Prairial pozwala na wykonanie 4 czynności w jednym przejeździe z prędkością 15 km/h. Wysoka prędkość robocza sprzyja wysokiej wydajności:

Wertykulacja w celu otwarcia gleby i wsparcia wymiany gleba-powietrze. Noże można regulować ręcznie lub hydraulicznie i unieść je w razie potrzeby.
Wyrównywanie gleby i krecich kopców za pomocą karbowanych ostrzy oraz wspomaganie dobrego rozdrabniania w celu rozprowadzenia gleby i nawozów naturalnych
Wygładzanie, usuwanie trawiastych mchów i martwej trawy. Montaż na listwach sprężynowych umożliwia wytrzymanie znacznych sił. Naprzemienne rozmieszczenie noży i listew niwelujących ułatwia ewakuację resztek roślinnych.
Wysiew, aby w tym samym czasie wysiać rzutowo nasiona traw (dzięki opcjonalnemu siewnikowi rzutowemu). Dostępny od 3 do 6 m!

 

Regenerator łąk Regenerator pastwisk i łąk z bliska francyskiego producenta Carre

 

RAMA ZAPROJEKTOWANA NA UŻYTKI ZIELONE, ŁĄKI, PASTWISKA

- 3-punktowy układ zaczepowy ze sworzniami zablokowanymi w obrocie kat. 2/3
- Rama z rur o profilu 100x8 mm, 120x60x8 mm i 200x100x5 mm.
- 4 rury o profilu (70x5 mm) ze stali HLE (High Elastic Limit), aby wytrzymać znaczne ograniczenia związane z użytkowaniem na łąkach.
- Spawana mechanicznie rama monoblokowa 2-częściowa, na osi.
- Czop z pierścieniami poliamidowymi, aby uniknąć tarcia stali o stal.
- Składanie do 2,5 m z podwójnym zabezpieczeniem hydraulicznym i mechanicznym.
- Światła drogowe i kierunkowskazy w zestawie.

 

Autonomiczny robot carre

Do czego można wykorzystać robota?

 

Autonomiczny robot CarreRobot Carre Anatis

 

Projekt ANATIS koncentrował się na wszechstronności robota, tak aby mógł on jak najlepiej dostosować się do potrzeb producenta warzyw i jego otoczenia. ANATIS pomaga rolnikowi w jego codziennym życiu, wykonując samodzielną pielęgnację upraw (m.in. takich jak cebula,pietruszka, por, buraczek) poprzez mechaniczne odchwaszczanie. W tym celu ANATIS jest wyposażony w tylny 3-punktowy układ zawieszenia, dzięki czemu można z nim agregować różne maszyny i być dla nich autonomicznym nośnikiem. ANATIS jest w 100% elektryczny, a jego energia jest magazynowana w akumulatorze.

 

Jak zbudowany  jest robot Anatis?

 

Schemat budowy robota CarreGraficzny wygląd robota Carre

Jego wymiary to:

- Długość 3,20 m

- Szerokość 2 m

- Wysokość 2 m

- Ciężar 1 450 kg

- Prześwit pod ramą 65 cm

 

      Elementy robocze robota

 

PROWADZENIE ROBOTA: Podwójna antena GPS Trimble do uzyskiwania stałego kursu i lepszego odbioru sygnału. Kamera z podwójną optyką o wysokiej rozdzielczości do umożliwienia interwencji bardzo wcześnie, gdy tylko roślina osiągnie stadium rozwoju o średnicy 3 cm. Praca oprócz GPS.

KONFIGURACJA UKŁADU PROWADZĄCEGO: Nawigacja jest przeprowadzana za pomocą układu translacji zintegrowanego z układem zawieszenia za pomocą siłowników obsługiwanych elektrycznie. Skok wynoszący 300 mm umożliwia lepsze prowadzenie na uprawie i jest to zadanie wykonywane z wysoką precyzją.

PODNOŚNIK: ANATIS jest wyposażony w tylny 3-punktowy układ zawieszenia kategorii 1, umożliwiający agregowanie ze standardowymi maszynami. Zakres skoku działania podnośnika wynosi 530 mm, dzięki czemu ogranicza się ryzyko tarcia podczas faz załadunku i przejazdu. Udźwig 350 kg na poziomie przegubów kulowych podnośnika sprawia, że ANATIS jest wszechstronny. 3 pozycje mocowania przykręcanych uchwytów zaczepowych umożliwiają dostosowanie układu zawieszenia do narzędzia. Istnieje możliwość precyzyjnej regulacji na ostatnich 10 centymetrach skoku siłownika. Pozwala to na dostosowanie układu zawieszenia do narzędzia, co zapewnia precyzyjną i wysokiej jakości pracę.

 

Pielnik Autonomiczny CarreAutonomiczny robot Anatis

       

 

Bezpieczeństwo: 

TRZY POZIOMY ZABEZPIECZENIA ROBOTA AUTONOMICZNEGO CARRE ANATIS

- Bariera niematerialna:
System skanera laserowego (Lidar) umieszczony z przodu na wysuwanym maszcie. Jego pole widzenia wynosi 265°.

- Kontakt fizyczny:
Kilka wyłączników awaryjnych zostało umieszczonych na całym robocie, z przodu na maszcie, po jednym z każdej strony robota oraz wyjście umożliwiające umieszczenie jednego na narzędziu z tyłu.

- Bezpieczeństwo pasywne:
Światło LED umieszczone z przodu robota wskazujące, kiedy siła robota jest aktywna. Osłona kloszowa umieszczona na górze robota, umożliwiająca rozpoznanie trybu pracy ruchu robota (ręczny, automatyczny).

 

 

Dopłaty z arimr

Ekologia się opłaca?

 

CIągnik Valtra z chwastownikiem CarreZłożony chwastownik PRESSIUS Carre

 

 

 Inwestycje zabezpieczające środowisko i klimat!

 Ich celem jest wsparcie inwestycji fizycznych oraz niematerialnych, które kieruje się ku:

Zmniejszenie zużycia środków ochrony roślin i nawozów, co można uzyskać poprzez:

• nabycie dostępu do maszyn czy urządzeń, takich jak:

- metody mechaniczne czy biologiczne w walce z niechcianymi roślinami i szkodnikami (na przykład pielniki czy urządzenia do mechanicznego niszczenia szkodników);

- Urządzenia do dokładniejszego i oszczędnego stosowania środków ochrony roślin (przykłady do opryskiwaczy z czujnikami czy systemy recyrkulacyjne);

- metody emisji przy aplikacji nawozów (jak głęboka aplikacja czy technologie cyfrowe do aplikacji nawozów);

 

Ciągnik Fendt z pielnikiem CarrePielenie kukurydzy w RSGD w Przybrodzie 

 

Dbałość o odpowiednie zarządzanie zasobami wodnymi obejmuje:

- inwestycje w techniczną infrastrukturę niezbędną do zbierania, przechowywania w szczelnych zbiornikach oraz wykorzystania wody opadowej;

- tworzenie czy zakup systemów do recyrkulacji wody i jej oszczędnej eksploatacji.

 

Dążymy do zwiększenia zdolności gleb, ich bioróżnorodności przez:

- inwestycje w nowoczesne maszyny lub urządzenia do ekologicznej uprawy gleby, np. maszyny do uprawy pasowej czy technik bezorkowych;

- inwestowanie w maszyny i urządzenia służące pielęgnacji i utrzymaniu zadrzewień pomiędzy polami, systemów łączących rolnictwo z leśnictwem oraz stałych terenów zielonych, w tym sprzętu do uprawy, pielęgnacji i zbioru biomasy z trwałych terenów zielonych.

 

 Kto jakie i kiedy dofinansowanie może otrzymać?

Rusza nowy program na 2024 rok- Rolnictwo 4.0

Możliwość uzyskania refundacji wynosi do 80% wydatków zakwalifikowanych lub do 80% ustalonych opłat jednostkowych dla grupy rolników. Natomiast dla indywidualnego rolnika, wsparcie wynosi do 65% zakwalifikowanych kosztów lub do 65% ustalonych opłat. 

Maksymalna suma pomocy, jaką beneficjent może otrzymać w ramach tego narzędzia wsparcia w trakcie trwania PS WPR 2023-2027, wynosi 200 000 zł. Ministerstwo rolnictwa przewiduje, że inauguracja naboru wniosków dotyczących wsparcia w ramach tej interwencji nastąpi w nadchodzącym roku, czyli w 2024. W terminie od dnia 15 listopada 2023 r. do dnia 15 grudnia 2023 r. lub do wyczerpania środków będzie można składać wnioski o objęcie przedsięwzięcia wsparciem z planu rozwojowego w ramach inwestycji A1.4.1. „Inwestycje na rzecz dywersyfikacji i skracania łańcucha dostaw produktów rolnych i spożywczych oraz budowy odporności podmiotów uczestniczących w łańcuchu” – wsparcie w zakresie rolnictwa 4.0.

Jednocześnie chcielibyśmy poinformować, że Czas składania wniosków na program Rozwoju Małych Gospodarstw został przedłużony do 10 listopada. Nie przegapcie tej szansy

 

ZOBACZ CENĘ ŁADOWARKI TELESKOPOWEJ 

 

 
 
 
 
 

 

Czy artykuł był przydatny:
Czy artykuł był przydatny, kliknij gwiazdkę i oceń: 
5 (2 głosów)