Uzasadniona decyzja
W gospodarstwach, gdzie prasa zwijająca będzie wykorzystywana do zbioru zielonek, zakup maszyny z całkowicie walcową komorą zwijania jest uzasadniony. Ta konstrukcja zapewnia najwyższy stopień zgniotu wśród pras stałokomorowych, co skutkuje dokładnym i równomiernym zagęszczeniem bel.
Prasa stałokomorowa podczas pracy
stało komorowa prasa nie do suchego materiału
Dodatkowo prasy walcowe są niezwykle trwałe. Należy jednak pamiętać, że maszyny z komorą prasowania zbudowaną z walców stalowych nie są zalecane do formowania balotów z suchych materiałów, takich jak siano czy słoma, ze względu na potencjalny poślizg materiału podczas zwijania. Mimo to, karby umieszczone na obwodzie wałków mają na celu ograniczenie tego zjawiska.
prasa z komorą mieszaną
Gdy prasa będzie wykorzystywana zarówno do otrzymywania sianokiszonki, jak i formowania słomy, dobrym wyborem może być maszyna z komorą mieszaną. W takiej konstrukcji przednia część komory zawiera walce, a tylna – łańcuchy z prętami. Dzięki zastosowaniu walców uzyskuje się wyższy stopień zgniotu w porównaniu do standardowych pras łańcuchowych.
prasy pasowe
Prasy pasowe są często używane do prasowania siana, ponieważ gęsto zbijają bele. Istnieje jednak różnica w jakości pasów, co może wpłynąć na wydajność i trwałość prasy. Pasy wąskie i niskiej jakości mogą się zwijać i wyciągać, co prowadzi do szybszego zużycia. Warto zwrócić uwagę na koszt wymiany kompletu pasów przy wyborze prasy pasowej, ponieważ może to być istotny czynnik ekonomiczny. Nowe modele pras pasowych są zazwyczaj bezpieczniejsze, z uwzględnieniem minimalizacji ryzyka samozapłonu i innych potencjalnych problemów związanych ze starszymi modelami.
prasa łańcuchowa
Prasy łańcuchowe są uznawane za najbardziej uniwersalne, zwłaszcza w kontekście prasowania słomy. Nowoczesne modele charakteryzują się szybkością i wysoką wydajnością. Chociaż starsze modele mogły być podatne na wady, takie jak pękanie łańcucha, obecnie stosuje się wysokiej jakości materiały, które zapewniają niezawodną pracę bez awarii.
Arbos 4110 o mocy 110 koni mechanicznych
idealny kandydat
ARBOS to znana ze swej niezawodności marka. Ciągnik Arbos 4110 to wielozadaniowy, kompaktowy i dynamiczny ciągnik o prostej mechanicznej budowie. Ciągniki Arbos serii 4000 to zupełna nowość na rynku maszyn rolniczych w Polsce i na świecie. Marka ciągników Arbos ciągle i systematycznie się rozwija, co pokazuje uzupełnienie oferty w przedziale mocy od 90 do 110 koni mechanicznych. Maszyny tego segmentu mocy mogą odgrywać rolę zarówno głównej maszyny w gospodarstwie wykonującej te najcięższe i najbardziej wymagające prace polowe jak orka czy zabiegi z użyciem głębosza, jak i stanowić uzupełnienie floty do zadań niewymagających dużych obciążeń. Maszyna ta idealnie sprawdzi się przy pracach z prasami.